Támogató kommunikációról a Szakmai Napon
A “Korán érkeztem” Közhasznú Egyesület a Koraszülött Gyermekekért és Családjukért tisztelettel meghívja Önt és Kollégáit a “Koraszülöttek Világnapja 2017″ alkalmából megrendezésre kerülő SZAKMAI NAPRA!
- Időpont: 2017. november 30. csütörtök 9,00 – 15,00 óra
- Helyszín: Kamarák Háza – 8900 Zalaegerszeg, Petőfi Sándor út 24.
- Szakmai nap témája: Támogató kommunikáció
- Előadó: Orosz Katalin klinikai szakpszichológus
- Rendezvény fővédnöke: Dr. Halász Gabriella Zala Megyei Szent Rafael Kórház főigazgatója
- Rendezvény szakmai fővédnöke: Tóth Lenke ZMKH Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének Zala Megyei Vezető Védőnője
Szakmai Nap programja:
- 8,30 – 9,00 Regisztráció
- 9,00 – 9,20 Köszöntők
- 9,20 -10,30 Előadás: A támogató kommunikáció módszertana a segítő illetve a szülői kapcsolatban
- 10,30 – 11,00 Büfé szünet
- 11,00 – 12,30 Előadás: A támogató kapcsolat keretei és gyakorlati kérdései
- 12,30 – 13,30 Ebéd – állófogadás
- 13,30 – 14,45 Műhelyfoglalkozások (Figyelem: Jelentkezéskor kérjük a témaválasztást!)
.
- Műhely1: Stressz helyett kapcsolódás
- A műhelyben a kapcsolódás feltételéről tanulunk, gyakoroljuk a megértő figyelmet. Az erős stressz reakció lecsillapítása ehhez nélkülözhetetlen, hiszen addig nem tudunk figyelni senki másra, amíg el vagyunk foglalva saját magunkkal.
- Vezeti: Orosz Katalin tanár, klinikai szakpszichológus
.
- Műhely2: Támogató kapcsolat különleges nevelést igénylő gyermekek családjával
- A sérült, koraszülött, fogyatékos, krónikus beteg gyermeket nevelő családokkal mindig többet kell törődni. A családok fizikai, anyagi és egyéb területeken megnyilvánuló megterheltsége megnehezíti ezeknek a családoknak mindennapjait. A családi életet nem egy esetben a hagyományoshoz képest másként kell szervezni, ami fokozottabb erőfeszítést igényel a családtagoktól. Másfelől, az érzelmi nehézségek miatt a családi kapcsolatrendszer is jóval terheltebbé válhat, fokozva a családi konfliktusokat. Mindezek miatt fokozottan fontos a segítő, támogató jelenlét. A műhelymunka keretében olyan kérdésekre keressük a közös választ, hogy hogyan tudja a segítő a család számára szükséges támogatást és megértést nyújtani?
- Vezeti: Dr. Rosta Andrea Okleveles családtudományi és családterápiás szakember, Család- és párterapeuta
.
- Műhely3: A támogató kapcsolat érzelmi hatásai
- A támogatásnak különösen nagy a jelentősége abban, hogy a családtagok érzelmi működése harmonikus legyen, megtanulják a különböző érzelmi állapotok kifejezését megfelelő formában. Hogyan mutassuk meg a szeretetet vagy a haragot, mit tegyünk, ha nő a feszültség, hogyan oldjunk meg ki nem mondott, vagy nyílt konfliktusokat? A családtagok érzelmi folyamatait a szakember támogatása a kívánt változás irányába tudja terelni.
- Vezeti: Sípos Mariann tanácsadó szakpszichológus
.
- 14,45-15,00 Teszt kitöltése/Zárófeladatok leadása – a kreditpontért
A Szakmai Napon regisztrációhoz (megadott Jelentkezési lap KV2017) kötött ingyenes akkreditált program!
Kérjük figyeljen rá, hogy jelölje melyik témájú Műhelymunkát választja!!!
Az egészségügyi szakdolgozóknak (gyermek ápolás és gondozás,- szülészeti ellátás,- védőnő ellátás, – közegészségügy és népegészségügy) jelentkezni kell továbbá a mave.hu honlapon (Jelentkezés MAVE rendezvényekre/Szakmai Nap), hogy a kredit pontok jóváírásra kerülhessenek!
Részvételről igazolást állítunk ki a pedagógusoknak, mely elszámolható a “nem akkreditált képzésben való részvételű” keretbe.
Témánk: a támogató kommunikáció, a képzés célja a szakmai kompetencia fejlesztése
A kommunikáció készségét magunkkal hozzuk, a családban és kapcsolatainkban alakul ki egy folyamatos fejlődést követve a verbális és metakommunkáció, illetve sokféle kommunikációs készség és stratégia. Amikor segítő helyzetben kezdünk dolgozni, fontos fejlődésen megyünk keresztül: szeretnénk türelmesek, megértőnek lenni, segíteni a gondozottaknak vagy tanítványainknak. Ennek érdekében fejlesztjük folyamatosan a segítő kapcsolathoz szükséges képességeinket, tudásunkat. Ennek a tanulási folyamatnak része ez a továbbképzés.
Nemcsak mentális, informatív tudást kell elsajátítanunk, hanem egyúttal személyes készségek fejlesztésére is szükség van. A természetes életben elsajátított mintáinkat célzottan kell tovább fejlesztenünk, hogy képesek legyünk két fontos dologra:
- hogyan mélyíthetjük a kapcsolatot a gondozottakkal, partnereinkkel, hogy egyre inkább biztonságban érezzék magukat, növekedhessen a bizalom,
- hogyan tudunk úgy támogatást nyújtani, hogy a kliensek megerősítve érezzék magukat, javuljanak készségeik, és így növekedjen önállóságuk?
A délelőtti előadás segít mélyebben megérteni az emberi kapcsolatokat, ezen belül is a családok érzelmi működését. Ennek alapján érti meg a segítő a kliensek/gondozottak helyzetét és állapotát. Így tud majd hatékonyan segíteni alkalmazva a támogató kommunikáció eszközeit. Sok-sok gyakorlati példával tesszük érthetővé ezt a sokszor megfoghatatlanul sokszínű témát, mely át- meg átjárja mindennapi örömeinket és konfliktusainkat, ezerféleképpen befolyásolja viselkedésünket, döntéseinket.
A délutáni műhelymunkák részletesebben kifejtik a fejlődés útját, és személyes munkában, gyakorlati helyzetekben segítik az eligazodást.
- Tisztelettel:
- Bognárné Bengő Hajnalka
- “Korán érkeztem” KHE elnöke
.
.